Çıldır: Son sözü delege söyleyecek

Efeler Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanlığına aday olan önceki Meclis Başkanı Mustafa Çıldır, hakkındaki eleştirilere yanıt verdi. 9 yaşından beri tarımın içinde olduğunu belirten Çıldır, “Son sözü delege söyleyecek” mesajını verdi


Yarın gerçekleşecek Efeler Ziraat Odası seçimli olağan genel kurulunda yönetim kurulu başkanlığına talip olan Mustafa Çıldır, hakkındaki eleştiri ve suçlamalara yanıt verdi.

2019 – 2022 döneminde Efeler Ziraat Odası Meclis Başkanı olarak görev yapan Çıldır, ofisinde düzenlediği basın toplantısında, “Çiftçi olmadığımı iddia ettiler. Oda başkanı olduğu halde bütün bilgiler elinde olmasına rağmen niye böyle bir iddiada bulunduğunu anlamış değilim. Ben 25 yıldan beri Ziraat Odası’nın üyesiyim. 9 yaşından beri de tarımın, çiftçiliğin içindeyim. Traktöre biner, tarlamda çalışırım. Hayvancılık yaptığım sürede de bu işin içindeyim. Bazı yerlerimi ortağa vermemin, kiraya vermemin hiçbir sakıncası yok. Şu gördüğünüz Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi. Bu belgeyi herhangi bir bakkaldan, marketten almadım. Bu belgeyi bana İlçe Tarım Müdürlüğü verdi” ifadelerini kullandı.

KAMULAŞTIRMA MESELESİ

Otoyola ilişkin kamulaştırma meselesi üzerinden şahsına yöneltilen suçlamalara da yanıt veren Çıldır, “Bu konuda sarf ettiğim çabayı bir ben biliyorum bir Allah biliyor” diyerek, “Benim arazimin olduğu yerde 19 senedir projede olan gişeler, son 3 ay içerisinde bir buçuk kilometre doğuya kaydırıldı. Kaydırıldığı bölge, birinci sınıf tarım arazisi. Benim mevcut arazim ve etrafındaki araziler birinci sınıf tarım arazisi değil. Kabul ediyorum ama benim arazimin vasfı yine tarla. Bilirkişi raporları var. Mahkeme kararıyla çıkarılan şeyler bunlar. Bilirkişileri ben tayin etmiyorum. Mahkeme tayin ediyor. Gerekli incelemeler yapılıyor. Bununla ilgili mahkemeyi, bilirkişileri töhmet altında bırakmanın mantığı yok. 3 ay boyunca uğraşımın neticesinde gişelerin gidecek olduğu birinci sınıf tarım arazisini kurtardığıma seviniyorum. Çünkü oralar kalite olarak benim arazilerimden çok daha kıymetli” değerlendirmesinde bulundu.

“DELEGENİN KARARINA SAYGI DUYULMALI”

Göreve gelmesi durumunda odanın hizmet araçlarının amacı dışında kullanılmasına izin vermeyeceğini belirten Çıldır, “Hiçbir güç, delegenin hür iradesinin üstüne değildir. Son sözü delege söyleyecek. Delegenin kararına saygı duymak gerekir. Bunu kimsenin unutmaması lazım. Herkesin bilmesi lazım” diyerek sözlerini tamamladı.