Didim’de ‘VegFest’ coşkusu

Didim Belediyesi tarafından bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen Vegan Festivali (VegFest) coşkulu bir açılışla başladı. Pandemi nedeniyle 2 yıldır yapılamayan festivali bu yıl gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Başkan Atabay, “Vegan felsefesini insanlara anlatmaya çalışıyoruz” dedi
Didim Belediyesi öncülüğünde bu yıl 4’üncü kez düzenlenen Vegan Festivali’nin açılışı renkli görüntülere sahne oldu. Apollon Tapınağı civarında gerçekleşen festivale 120’nin üzerinde firmanın katıldığı bildirildi.

Festivalin açılışında ilk olarak halk oyunu ekipleri sahne aldı ve yurdun çeşitli yörelerine ait oyunlar sahnelendi. Açılışın gerçekleştirilmesinin ardından ilçe protokolü ve katılımcılar, müzik ve dansçılar eşliğinde festival alanını gezerek, incelemelerde bulundu.

Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, yaptığı açıklamada, “2 yıl aradan sonra tekrar Vegan Festivali’ni yapabiliyor olmak pandeminin bittiğini gösteriyor. Bu da sevinç kaynağımız. Gerçekten üzerine koyarak devam ettiğimiz bir organizasyon. İlk 3 yıl oldukça önemli tecrübeler kazandık. Yaşam dolu ve iyi yaşam kenti Didim’de vegan felsefesini insanlara anlatabilmek, bu çabayı gösterebilmek bizim için çok önemli. Yaptığımız işten, sizlerle beraber olmaktan mutluyuz. Bu felsefeye gönül vererek yaşayan insanların yaşam felsefelerini böyle bir festival çerçevesinde anlatabilmek bizlere mutluluk veriyor” diye konuştu.

“ÜÇÜNCÜSÜNE 200 BİN ZİYARETÇİ GELMİŞTİ”

Vegan felsefesinin ana temelinin tüm canlıların yaşam haklarına saygı duymak olduğunu vurgulayan Atabay, “Biz de onların yaşam felsefelerine, yaşam tarzlarına saygı duyuyoruz. 120’nin üzerinde firma var. 70’i ilçemizin dışından, başka illerden, ilçelerden gelen katılımcılar. Son yıl, pandemiden evvelki son yıl 3’üncüsünü yaptığımızda 200 bin ziyaretçinin ilçemizi ziyaret ettiğini ve festivale katıldığını öğrenmiştik” sözlerine yer verdi. Festival kapsamında ilçenin çok sayıda akademisyeni ağırladığı bilgisini veren Atabay, tüm ilçe sakinlerini ve konukları etkinlikleri izlemeye davet etti.

Festival alanındaki stantlarda vegan olarak hazırlanan içli köfte, lahmacun, gözleme, bakliyat türü yemekler, sarmalar, otlardan yapılan yöresel yemeklerin yanı sıra vegan olarak hazırlanan peynir ve köfte gibi vegan firmalarının yaptığı ürünler satışa sunuldu. Festival, 22 Mayıs Pazar günü saat 17.00’de sona erecek.

Açılışa Didim Garnizon Komutanı Albay Ali Saçan, İYİ Parti İl Başkanı Recep Taner, Söke Belediye Başkan Yardımcısı Veli Devrim Yerli, CHP İl Başkan Yardımcısı Dilaver Demir, CHP Didim İlçe Başkanı Nurettin Koçak, İYİ Parti İlçe Başkanı Vefa Berk Tezsezener ile sivil toplum ve meslek kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.