Siyaset

Kocaoğlu: “Tüm dayatmalara ‘Hayır’ diyoruz”

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi İncirliova İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülnaz Kocaoğlu; “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün yıl dönümü, kadına ve emek mücadelesine adanmış bir gündür. Ne Yazık ki kadına şiddetin %1400 arttığı adaletsizliğin, eşitsizliğin ve Kadın kimliğinin yok edilmeye çalışıldığı bir ortamda bir kez daha anıyoruz” dedi.

Kadına şiddetin %1400 arttığı adaletsizliğin, eşitsizliğin ve Kadın kimliğinin yok edilmeye çalışıldığı bir ortamda bir kez daha andıklarını söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi İncirliova İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülnaz Kocaoğlu; “160 Yıl önce bu gün, Newyork’ta, 40 bin dokuma işçisi kadının, kapitalizmin dayattığı düşük ücret, uzun ve ağır çalışma şartlarına direnişleri 129 kadının yanarak ölmesiyle sonuçlandı. O günden bu güne emekçi kadınlar günü olarak anılır, ama hala iyileştirici hiçbir düzenleme yapılmamıştır. Bu gün kadınların bir araya gelişi emek mücadelesinde, cinsiyetten kaynaklı ayrımcılığa, şiddete ve eşitsizliğe karşı başkaldırı günüdür. 8 Martın çıkış nedeninden öte, bugün ülkemiz başka tehlike ve kaygılarla karşı karşıya” dedi.

“TÜM DAYATMALARA ‘HAYIR’ DİYORUZ”

Gelecek nesillere daha iyi, yaşanabilir bir ülke bırakmak için hayrı diyeceklerini söyleyen Başkan Gülnaz Kocaoğlu şu ifadeler yer verdi; “ Cumhuriyet ile birlikte tanıştığımız laik, çağdaş ve eşit yaşamdan zorlu mücadelelerle geliştirdiğimiz kazanımlardan vazgeçilmemiz isteniyor. 16 Nisan günü yapılacak olan referandum oylamasında, ülkemizin üzerinde dönen bu tehlikeyi fark ediyor, çocuklarımız bir gelecek ve yaşanacak bir ülke bırakmak için biz kadınlar tek ağız, tek yürek olarak tüm dayatmalara hayır diyoruz. Sürekli yenilenen anayasa da hiç bir zaman kadın hakları için bir madde olmuyor. Atatürk'ün bize verdiği haklar üzerine yenileme yapılmadığı gibi yeni yapılan düzenlemelerde de asla yer verilmemiştir. Biz kadınlar her alanda erkeklerle eşit haklara sahip olana kadar mücadelemiz devam edecektir” dedi.