Güncel

Bozkurt: Barolarımızı asla teslim etmeyeceğiz

Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt, “Bizim görevimiz barolarımızı temsil etmektir, teslim etmek değildir. Barolarımızı asla teslim etmeyeceğiz ama onurumuzla temsil edeceğiz” dedi.


Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt, baroların seçim sisteminde değişiklik yapılması ve çoklu baro girişimlerine karşı bazı baro başkanlarınca gerçekleştirilen ‘Savunma Yürüyüşü’ öncesinde, Aydın Adliyesi önünde açıklamalarda bulundu.

Çoklu baro ve baroların seçim sistemini değiştirme girişimlerinin basına yansıdığını anımsatan Bozkurt, Aydın Barosu olarak ilk günden itibaren buna tepki gösterdiklerini dile getirdi.

Tasarının geri çekilmesini, değişiklik yapılacaksa bunun barolarla beraber yapılması gerektiğini ifade ettiklerini belirten Bozkurt, bu çağrıya yanıt alamadıklarını kaydetti. Bunun üzerine onlarca baro başkanının illerinden Ankara’ya gideceğini ilan ettiğini hatırlatan Bozkurt, bu sözü gerçekleştirdiklerini belirterek, şu görüşleri aktardı:

“Yürüyebildiğimiz yere kadar yürüyeceğiz. Ankara’ya değil, buradan Kars’a kadar da yürürüz. Fakat mesele şudur: ‘Pazartesi günü orada olacaksınız, nasıl olacak?’ diye. Biz gücümüzün yettiği, zamanın yettiği kadar yürüyeceğiz. Hava sıcak, yağmurlu. İsterse dolu yağsın üzerimize, yürüyeceğiz. Ama elbette bütün yolu yürüyerek gidersek Van’dan çıkan baro başkanımızın ne zaman varabileceğini tahmin bile edemiyoruz. Ama şunu biliyoruz: biz varana kadar zaten kanunu değiştirirler. Çünkü ben yaptım oldu zihniyetini Meclis’te defalarca gördük.”

“SAVUNMANIN ONUR YÜRÜYܪܔ

“Bu yürüyüş, savunmanın onur yürüyüşüdür” diyen Bozkurt, “Ben bu yolu yürümekten çok büyük onur duyuyorum. Barolarımızı bölmeye, bizi susturmaya çalışanlara bir kez daha söylüyorum: avukatlar tarih boyunca susmadılar, susmayacaklar. Hiçbir güç, avukatlara boyun eğdiremedi, eğdiremeyecek. Biz baro başkanları olarak ettiğimiz avukatlık yeminini de biliyoruz. Bizim görevimiz barolarımızı temsil etmektir, teslim etmek değildir. Baro başkanları olarak buradan bir kez daha biz söylüyoruz: barolarımızı asla teslim etmeyeceğiz ama onurumuzla temsil edeceğiz” sözlerine yer verdi.

Açıklamanın ardından Bozkurt, Ankara’ya doğru yola çıktı. Bozkurt’u arasında baro yöneticilerinin de olduğu avukatlar uğurladı.