Güncel

18 bin öğrenci ter döktü

Milli Eğitim Bakanlığı’nca 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav gerçekleşti. Aydın’daki 240 okulda toplam 18 bin 587 öğrenci sınavda ter döktü.

Yurt genelinde olduğu gibi Aydın’da da bugün LGS heyecanı yaşandı. İl genelindeki 240 okulda 18 bin 587 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen merkezi sınavda 3 bin 202 öğretmen görev aldı. İki oturum halinde yapılan sınavda adaylara toplamda 90 soru yöneltildi.

Sabah 9.30’da başlayan sınav için öğrenciler, velileriyle birlikte okul önlerine geldi. Yeni tip koronavirüs önlemleri kapsamında velilerin okul bahçesine girilmesine izin verilmezken, öğrenciler de sırayla okul bahçelerine ve dersliklere alındı. Maskeyle gerçekleşen sınavdan önce öğrencilere el dezenfektanı verilirken, yetkililer, sık sık sosyal mesafe kuralarına uyulması yönünde uyarı yaptı.

Öğrencilerden Sena Metin, “Çok çalıştık. Hakkımızı alacağımızı düşünüyoruz. Hedefler büyük, başaramayacağımız hedeflerimiz yok. Heyecanımız hiç yok, bayağı çalıştık. Deneme sınavlarında bunu yapacağımızı gördük. Mutluyuz, bir yükten kurtuluyoruz” dedi.

Metin, salgın döneminde dezavantajları avantaja çevirmeye çalıştıklarını kaydetti.

“ELLERİNDEN GELENİ YAPTILAR”

Bir diğer öğrenci Alara Duman, “Ufak bir heyecanım var. Umarım, heyecanımı kontrol edip güzel bir sınav geçiririm. Normalde de zaten evde çalışan birisiyim. Bu yüzden benim için çok fazla sıkıntı olmadı. Aksine daha da motive bir şekilde çalıştım. Öğretmenlerimle telefonla ulaştım, çözemediğim soruları onlara sordum” ifadelerini kullandı.

Öğrenci velilerinden Mürüvvet Metin ise “Çocuklarımızla gurur duyuyoruz. Ellerinden gelen her şeyi yaptılar. İnşallah istedikleri yerlere ulaşırlar” diye konuştu.