Güncel

Adliye önünde oturma eylemi

Aydın Barosu’na kayıtlı bir grup avukat, ‘Savunma Yürüyüşü’ gerçekleştiren baro başkanlarının Ankara girişinde polis tarafından engellenmesini protesto etmek amacıyla adliye önünde oturma eylemi gerçekleştirdi.


Baroların seçim sisteminde değişiklik yapılması ve çoklu baro girişimlerini protesto etmek amacıyla illerinden Ankara’ya giden baro başkanlarının Başkent girişinde polis engeliyle karşılaşmasına Aydın’dan tepki geldi.

Aralarında baro yöneticilerinin de bulunduğu yaklaşık 50 avukat, Aydın Adliyesi önünde oturma eylemi gerçekleştirdi.

Burada konuşan Aydın Barosu Başkan Yardımcısı Mete Özcan, baroların hukuk devleti, demokrasi ve insan hakları mücadelesinden vazgeçmediğini ifade etti. Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt’un da arasında bulunduğu baro başkanlarının “baroları parçalama ve ele geçirme projesine karşı” yollarda olduğunu söyleyen Özcan, başkanların Ankara’ya girişlerinin engellendiğini belirtti.

“KARA BİR GÜN”

Baro başkanlarının polis çemberinde tutulduğunu kaydeden Özcan, “Bunun adı kanunen ve hukuken gözaltıdır. Bu yaşananlar Türkiye Cumhuriyeti tarihinde her zaman kara bir leke ve gün olarak anılacaktır” dedi. Ankara’da yaşananlarla toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hükmünün “yerle bir edildiğini” savunan Özcan, baro başkanlarının yanında olduklarını sözlerine ekledi.

Özcan’ın konuşmasının ardından adliye önünde bulunan avukatlar, oturma eylemi gerçekleştirdi. Polisin güvenlik önlemi aldığı eylem, olaysız son buldu.