Güncel

Taner: Parlamenter sisteme dönmek isteyecekler

İYİ Parti Kurucu İl Başkanı Recep Taner, hükümetin, başkanlık sisteminin sıkıntılarını gördüğünü ileri sürerek, “Bir şekilde, bir manevra yapıp parlamenter sisteme dönmek isteyeceklerini düşünüyorum” dedi.


23. Dönem Aydın Milletvekili ve İYİ Parti Kurucu İl Başkanı Recep Taner, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Hükümetin, başkanlık sisteminin sıkıntılarını gördüğünü iddia eden Taner, iktidarın parlamenter sisteme dönmek isteyeceğini savundu.

Baro başkanlarının ‘Savunma Yürüyüşü’nü değerlendiren Taner, “Türkiye maalesef uzun zamandan beri bir kamplaşma, ötekileştirme, rest kültürüyle devam ediyor. Bu baroların meselesinde de aynı şey var. Barolar, yapı olarak olması gerektiği yerdeler. Yani hükümetin yanında, sivil toplum örgütleri, mesleki teşekküller hükümetin yanında olmaz. Çünkü hükümet, onların taleplerinin karşılandığı yerdir. Onlar yeni bir talep gündeme getirmelidir ki, hükümet onları yapsın. Baroların yapmış oldukları açıklamayı tasvip etmeyebilirsin. Onun yanlış olduğunu söylersin, bu ayrı mesele” dedi.

“AYNI NOKTADAYIZ”

“Ülkede ötekileştirmeyle bir yere varmamız mümkün değil” diyen Taner, şöyle devam etti: “Geçmiş siyaseti özler duruma geldik. Geçmişe baktığımızda başbakanlar ve siyasi parti genel başkanları bir araya gelip tartışabiliyordu. Başkanlık sistemi gelirken ne dendi? ‘Koalisyonlar bitecek, Türkiye refaha erecek, daha rahat karar alınacak’ dendi. Bugün geldiğimiz noktada dönüp baktığımızda parlamenter sistemin bugün yürürlükte olan sistemden çok daha iyi olduğunu gördük. Eksikleri var mı? Var. Sıkıntıları var mı? Var. Bunların düzeltilmesi ayrı mesele. Başkanlık sistemi dediğimiz ki, Türkiye’deki sistem de ne olduğu belli olmayan bir sistem. Fren sistemi, denetim sistemi yok. Artı tek adam sistemi şu andaki sistem. Bu noktada İYİ Parti olarak, Genel Başkanımız Sayın Akşener, baştan beri aynı şeyi söyledi. Güçlendirilmiş parlamenter sistemden yana olduğumuzu söyledi. Aynı noktada durmaya devam ediyoruz. Her şeye rağmen hükümetin de geldiğimiz noktada başkanlık sisteminin sıkıntılarını gördüğünü, bir şekilde bir manevra yapıp tekrar parlamenter sisteme dönmek isteyeceğini düşünüyorum. Dönmesi lazım. Zira bugün geldiğimiz noktada başkanlık sisteminin Türkiye’ye sosyal, siyasi, ekonomik, dış politika olarak hiçbir noktada bizim işimize yaramadığını ortaya koyduk.”

“KAYITSIZ ŞARTSIZ DESTEKLEMİYORUZ”

Millet İttifakı’nın mevcut durumunu değerlendiren Taner, “Biz seçim ittifakı yaptık. Cumhur İttifakı, birliktelik sağladı. Onlarınkisi müttefiklik. Her konuda birlikte hareket ettiler. Bizimkisi öyle değil. 24 Haziran seçimlerinde İYİ Parti kendi seçmen kitlesinden ve Türk milletinden oy istedi. CHP oy istedi. Ama ortak platformda girdik. Yerel seçimlerde bir kısım yerler CHP’ye kaldı, bir kısım yerler İYİ Parti’ye verildi. Bunun üzerinden genel bir panaroma ortaya çıktı. Şu anda CHP’nin kayıtsız şartsız destekçisi değiliz biz. Biz ayrı hükmi şahsiyetiz. Biz İYİ Parti’yiz. CHP’nin eksik gördüğümüz, yanlış gördüğümüz şeylerini eleştiririz ama icraat noktasında onlara destek de oluruz. Olması gereken de bu. Ülkenin gündeminde yok efendim, “İYİ Parti, CHP’den kopuyor” deniliyor. CHP’yle zaten birlikte değiliz biz. Biz İYİ Parti’yiz. İYİ Parti olarak siyaset yapıyor, kendimizi ispatlamaya çalışıyoruz. İYİ Parti olarak biz vatandaştan oy talep ediyoruz. Tabii ki bizim fikirlerimizin hepsi CHP’yle uyuşmayacak. Uyuşursa zaten farklı parti kurmaya ihtiyaç yok. O zaman CHP’li olalım biz. Her partinin dünya görüşü var. Cumhur İttifakı’ndan bizim farkımız bu. Bu, vatandaş tarafından veya kamuoyunun bir bölümü tarafından yanlış anlaşılıyor” görüşlerini aktardı.

“SEÇİMLER, 2021’DE YAPILIR”

Genel seçimlerin 2023’e kadar beklenip normal zamanında yapılacağına inanmadığını kaydeden Taner, “Bu ekonomik göstergeler, dış politika ve sosyal politikaların bu işi götürmeyeceği ortada. Bu sene Ekim, Kasım ayı da olabilir. En kötü ihtimalle 2021’de bu ülkede seçimler yapılır. Bu seçim döneminde tekrar oturulur, asgari müştereklerde birleşilir. Bu sistem, parlamenter sisteme tekrar dönmedikten sonra bugünkü sistemde gittiğimizde iki partili sisteme doğru gidiyor sisteme. Böyle bir noktada olmazsa olmazımız parlamenter sistem. Ülkenin üniter yapısıyla, bayrağıyla, rejimle sıkıntısı olmayan insanlar bir araya gelip tekrar birliktelik sağlayabilir. Bunun içine Deva Partisi, Gelecek Partisi girer girmez. Bunlar ayrı meseleler ama bizim bakış açımız Türkiye’de her parti kendi görüşlerinin arkasında durabilmeli” sözlerine yer verdi.