Güncel

Virüs taramasında ikinci sıradayız

Sağlık Bakanlığı’nca yurt genelinde koronavirüse karşı bağışıklığın saptanması amacıyla icra edilen çalışmada İstanbul’dan sonra en çok taramanın yapıldığı ikinci ilin Aydın olduğu öğrenildi.


Sağlık Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) işbirliğiyle yeni tip koronavirüsle (Kovid – 19) mücadele kapsamında gerçekleştirilen ‘Toplum Tarama Çalışması’ kapsamında İstanbul’dan sonra en çok sağlık taramasının Aydın’da yapıldığı bilgisine ulaşıldı.

Alınan bilgiye göre, Aydın ölçeğindeki taramalar, TÜİK tarafından belirlenen 4 bin 764 adrese gidilerek gerçekleştirildi. Bu çerçevede, hem kan hem de sürüntüye göre testler uygulandı.

Taramalar sonucunda Aydın’ın pozitif vakalar konusunda Türkiye ortalamasının altında olduğu, bağışıklık konusunda ise Aydın’ın Türkiye ortalamasının üzerinde yer aldığı tespit edildi. Aydın’da çok sayıda tarama yapılmasında turizm kenti olmasının etkili olduğu belirtildi. Testi pozitif çıkanların ivedi bir biçimde hastanede tedavi altına alındığı, kişinin hastaneden taburcu edilmesinin testi negatif hale geldikten sonra mümkün olduğu kaydedildi.

SON DURUM

Öte yandan, 11 Mart’tan şimdiye kadar geçen süre zarfında Aydın’da 270 dolayında pozitif vakaya rastlandığı, 220’yi aşkın hastanın ise sağlığına kavuştuğu, 40’ı aşkın hastanın takibinin sürdüğü öğrenildi. İl genelinde koronavirüs nedeniyle şimdiye kadar 8 kişinin vefat ettiği bilgisine ulaşıldı. Yetkililer, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulması konusunda vatandaşları uyardı.