Güncel

Kurbanlıklar satışa çıktı

Aydın’da yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurbanlık satışlarında hareketlilik başladı.

7 bin lira ile 20 bin lira arasındaki kurbanlıklar alıcıları beklerken pazarlık anında Covid-19 tedbirleri kapsamında el sıkışma yerine sopayla pazarlık yapıldı. Ayrıca kurbanlıkların kesimlerinin de randevuyla yapılacağı belirtildi.

Aydın’ın İncirliova İlçesinin Erbeyli Mahallesinde baba mesleği besiciliği sürdüren Sezer Yılmaz (29), her yıl olduğu gibi bu yılda Kurban Bayramı öncesi çiftliğinde büyükbaş kurbanlık satışlarına başladı. Kurbanlık fiyatlarında ise geçen yıla göre 2 ile 3 bin lira fark olduğu belirtildi. Büyükbaş kurbanlık fiyatlarının 7 bin lira ile 20 bin lira arasında olduğu kaydedildi. Diğer taraftan salgın nedeniyle pazarlık anında yapılan el sıkışmalı pazarlık dönemi sona erdi. Hayvan sahipleri ile müşteriler arasında bayrama günler kala yapılan satış işlemlerinde sıkı pazarlık yapıldı. Pazarlık anında eski usul el sıkışma yerine sopayla pazarlık yapıldı. Ayrıca satılan kurbanlıklar, Kurban Bayramı’na kadar aynı çiftlikte bakılacakken kesim tarihi geldiğinde kesilecek olan kurbanların sahipleri randevulu sistem ile çağrılarak kurbanın kesimi yapılacak.

‘EFE BEY’E 20 BİN LİRA FİYAT BİÇİLDİ

Covid-19 nedeniyle zor bir dönemden geçtiklerini söyleyen Sezer Yılmaz, “Hayvanlar Hamitler Mahallesinde bulunan merada doğal otla besleniyorlar. Otladıkları sırada yem vermiyoruz. Kurban bayramına 2 ay kala besihanemize getiriyoruz. Yem vermeye başlıyoruz ve hayvanın eti de sağlıklı bir şekilde oluyor. Canlı 750 kilo gelen ‘Efebey’ adlı boğaya ise 20 bin lira fiyat biçildi, alıcısını bekliyor” dedi

“HER HAYVANA 20 DAKİKA SINIR GETİRDİK”

Randevulu sistemle kurban kesimini yapacaklarını belirten Yılmaz, “Kurban Bayramı günü kesimhanemizde kurban kestirecek olanlara sıra veriyoruz. Koronavirüs nedeniyle de satış yaptığımız ve keseceğimiz kurban sahiplerini burada bir anda getirerek yığılma yapmayacağız. Kurban sırası gelen saatinde buraya gelecek. Bir kurbanın kesilmesi ve pay edilmesine 20 dakika sınır getirdik. Kurban 5 kişilikse payına düşen eti alarak buradan ayrılacak” diye konuştu.

“KURBAN SINIFINDA OLMASI İÇİN

İKİ YAŞINDA OLMASI GEREKİR”

Halk arasında ‘kapak atmak’ olarak bilinen ve hayvanlarda gerekli yaş dolduğunda meydana gelen olaya özellikle dikkat edilmesi gerektiğini aktaran Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı: “Büyükbaş hayvanın kurban sınıfına girmesi için öncelikle iki yaşını doldurması gerekiyor. Hayvanın sağlıklı olması da gerekmektedir. Ağzında alt diş dediğimiz 2 dişin düşerek yerine büyük ve tek bir dişin çıkması gerekmektedir. Biz buna ‘kapak atmış’ deriz. Zaten kurban olmayacak hayvanı ben almam ve kimseye de satış için göstermem. Bazı hayvanlar vardır, 17-18 aylıkken dişini dökebilir. Bu durum o hayvanın beslenmesiyle alakalıdır. Bazı hayvanlarda 2 yaşını geçmesine rağmen halen daha dişini atmaz.”