Güncel

İlk tüp bebek doğdu

Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde yapılan ilk tüp bebek doğdu. Tüp Bebek Merkezinde tedavi ile hamile kalan Hanım Uzuner, sağlıklı şekilde doğum yaptı.

Türkiye’de ikinci basamak kamu hastaneleri içerisinde ilk olarak hizmete açılan ve başarılı gebelik sonuçları ile Aydın ve çevresinde doğal yollardan bebek sahibi olamayan çiftlere umut olmaya devam ediyor. Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde 2019 yılında hizmet vermeye başlayan ve bünyesinde 2 Kadın Doğum Uzmanı, 1 Embriyoloji ve Histoloji Uzmanı, 1 biyolog, 1 laboratuvar teknisyeni ve 6 ebenin görev yaptığı Tüp Bebek Merkezi’nde ilk tüp bebek doğdu.

“GÖNÜL RAHATLIĞIYLA TERCİH EDEBİLİRLER”

Uzun süredir bebek sahibi olamayan ve ardından Tüp Bebek Merkezine başvuran Cemal-Hanım Uzuner çifti başarılı bir tedavi sürecinin ardından ilk bebeklerini sağlıklı bir şekilde kucaklarına aldı. 18 Temmuz’da sezaryen ile gerçekleşen doğum sonrası Uzuner ailesi, Tüp Bebek Merkezi çalışanlarına ve hastane yönetimine teşekkür ederek, bebek sahibi olmak isteyen aileleri Tüp Bebek Merkezine başvurmasını istedi.

HASTANE YÖNETİMİ ANNEYİ ZİYARET ETTİ

Anne Uzuner’i ziyaret eden Başhekim V. Doç. Dr. Duygu Eren Dağlar ve hastane yönetimi, sağlıklı bir şekilde dünyaya gelen ilk tüp bebeğin ailesini tebrik ederek, "Bebeğimize sağlıklı, mutlu ve uzun bir yaşam diliyoruz" dedi.

SÜRECİ ANLATTI

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Selim Pırpanlar, tüp bebek oluşum süreci ile ilgili olarak şunları söyledi: “Hastanemizde tüp bebek tedavisinde uygulanan tüm testler bulunmakta olup tüp bebek tedavisinde hem erkeğin hem bayanın testlerinin incelenmesi sonucunda, hastamıza ilaç tedavisine başlıyoruz. Tüp bebek uygulaması hastanemizde hem raporlu olarak hem de özel ücretli olarak yapılabilmektedir. Gerek raporlu gerekse ücretli hastalarda ilaç tedavisine başlayıp bayanda yumurta oluşturmaya çalışıyoruz. Yumurta sayısı genelde 8-15 olduğunda başarı sayısını olumlu yönde etkiliyor. Yumurta elde edildikten sonra hastamızı eşiyle birlikte hastaneye çağırarak eşinden sperm örneği alıp laboratuvarımızda Embriyoloji ve Histoloji Uzmanı tarafından x dediğimiz yöntemle laboratuvar ortamında en kaliteli sperm ve yumurtalar birleştiriliyor. Birleşme sonrasında özel solüsyon ve ortamlarda takip edilmeye başlanıyor. Hücrenin bölünme işlemi sonrasında 3-5 günde büyümesini istiyoruz. Embriyoloji uzmanımız aileye bilgi vererek embriyonun gelişimine göre tarih planlıyoruz ve transferimizi gerçekleştiriyoruz. Embriyo transferinden 14 gün sonra gebeliğin oluşup oluşmadığına bakmak için hastamızı merkezimize çağırıyoruz.14 gün sonunda gebelik testi pozitif ise hastamızın takibini sürdürüyoruz.’’ ifadelerini kullandı.