Güncel

Aydın'da koronavirüs denetimi

Türkiye genelinde gerçekleştirilen ‘Kovid – 19 Tedbirleri Denetimi’ kapsamında Aydın’da da umuma açık yerlerde denetim yapıldı. Vali Aksoy, zorunlu olmadıkça il dışı temaslardan kaçınılması gerektiğini vurguladı.


İçişleri Bakanlığı’nca 81 ilin valiliğine gönderilen ‘Kovid – 19 Tedbirleri Denetimi’ genelgesi kapsamında Aydın’da da denetim faaliyeti icra edildi.

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, beraberindeki yetkililerle birlikte Yağcılar İçi’ndeki denetime katıldı. Esnaf ve vatandaşla sohbet eden Aksoy, salgınla mücadele kapsamında konan kurallara uymanın önemini anlattı.

Denetimin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Aksoy, “Bütün vatandaşlardan istirhamımız, maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymaları. Kurallara herkes uyduğu takdirde virüsle mücadele çok önemli bir başarıyı yakalamış olacağız. Özellikle son süreçte zaman zaman sayılarımızda artışlar söz konusu olabiliyor. Bu konuda toplumumuzun daha duyarlı olması ve konulan kurallara titizlikle uymaları hepimizin geleceği açısından büyük önem taşıyor. Bu anlamda talebimiz bu kurallara uymalarıdır. Uymayanlar varsa bunları uyarmalarıdır. Uyarmaya rağmen kurallara uymayanlar varsa onları da ilgili birimlerimize bildirmelilerdir” dedi.

“CEZA, SON ÇARE”

Temel amacın toplum sağlığını korumak olduğunu vurgulayan Aksoy, şöyle devam etti: “Amacımız ceza kesmek değil. Toplumumuzun bütün bireylerinin bu anlamda ortak hareket ederek virüsle mücadele konusuna katkı sunmalarını sağlamaktır. Son çaremiz ceza kesmeyi yeğliyoruz. Bu anlamda ceza kesmeden vatandaşlarımızın bu duyarlılığı en üst noktaya taşıyarak mücadeleye katkı vermeleri bizim talebimizdir. Bu noktada da Aydın’da önemli bir çalışma ortaya konmuştur. Katkı sunan bütün kişi ve kurumlarımıza çok teşekkür ediyorum. Mücadelemizde büyük özveriyle çalışan sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Güvenlik birimlerimiz, polisimiz, jandarmamız, zabıtalarımız gayret içinde bu çalışmalarda yer alıyor. Vefa Sosyal Destek Gruplarımız, kaymakamlarımızın koordinasyonunda çok önemli hizmetler ortaya koyuyor. Herkesin önemli katkıları var. Bu anlamda katkı sunan herkese teşekkür ediyoruz. Bu mücadeleyi bir bütün olarak hep birlikte verdiğimizde sonuç alabiliriz.

Salgınla mücadeleye herkesin katkı vermesinin önemli olduğuna değinen Aksoy, “Temaslı durumlara baktığımızda, virüse bulaşan kişilerin durumları incelendiğinde il dışı noktalardaki ya düğün ya cenaze ya da gezi amaçlı ziyaretlerle virüsü alıp ilimize geldiğini görebiliyoruz. Bu anlamda da özellikle, zorunlu olmadıkça bu tür temaslardan kaçınılması ilimiz açısından önem taşımaktadır. Bu yönüyle de vatandaşlarımızın duyarlı olması bizim beklentimizdir” değerlendirmesinde bulundu.

“BİR MİKTAR ARTIŞ VAR”

Vali Aksoy, Aydın’daki son durumla ilgili soru üzerine ise “Sayıları tabii Sağlık Bakanlığımız veriyor. Ancak son günlerde bir miktar artışımız var. Onunla ilgili filyasyon çalışmalarını büyük bir titizlikle yapıyoruz. İlçelerimizde filyasyon çalışmalarında arkadaşlarımız her türlü tedbiri ortaya koyacak şekilde çalışmalarına devam ediyor. Rehavete kapılmamalıyız. Aydın olarak sayılarımız yüksek değil ama bu bizi rehavete kaptırmamalı. Bütün kurallara büyük bir titizlikle uymak durumundayız” görüşlerini aktardı.

Vali Aksoy, salgınla mücadelede etkin rol oynayan belediyelere, meslek odalarına, basına ve ilgili tüm kuruluşlara teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

Vali Aksoy’a Efeler Kaymakamı Cemal Şahin, İl Sağlık Müdürü Dr. Osman Açıkgöz ile Efeler İlçe Emniyet Müdürü Kadir Erciyes de eşlik etti.