Güncel

Yüz yüze eğitim başladı

Yeni tip koronavirüs salgını (Kovid – 19) nedeniyle 189 gündür kapalı olan okullarda yüz yüze eğitim başladı. Aydın’da il genelinde 31 bin 683 bin öğrenci yüz yüze eğitime başlarken, 181 bin 278 öğrencinin ise uzaktan eğitim alacağı bildirildi.


Kovid – 19 salgınından dolayı Mart ayının ikinci yarısından itibaren kapalı olan okullarda 6 ayı aşkın sürenin ardından yüz yüze eğitim yeniden başladı.

İl genelinde 31 bin 683 öğrencinin yüz yüze eğitime başladığını, toplamda 181 bin 278 öğrencinin ise uzaktan eğitime devam edeceği bildirildi.

Yüz yüze eğitimin başlaması nedeniyle Efeler’deki Aliya İzzet Begoviç İlkokulu’nda tören düzenlendi. Pandemi kurallarına uygun olarak düzenlenen etkinliğe AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, Efeler Kaymakamı Cemal Şahin, İl Millî Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş ile diğer ilgililer katıldı. Programda, Milletvekili Savaş'ın daha önceden verdiği söz üzerine, incir ikramında bulunuldu.

İl Millî Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, yüz yüze eğitimin başladığı ilk hafta olan 21-25 Eylül'de gerçekleştirilecek uyum programı okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul 1'inci sınıflarda ‘1 gün yüz yüze eğitim’ şeklinde olacağı belirtilerek, “Öğrencinin yüz yüze eğitime katılımı zorunlu tutulmayacak, veli yazılı bir başvuruda bulunmaksızın kendi isteğiyle öğrencisinin uzaktan eğitime devamını sağlayabilecek. Uyum programı, okul öncesi eğitim kurumlarında 30'ar dakikalık 5 etkinlik saati olacak şekilde 1 gün, ilkokul 1'inci sınıflarda ise 30'ar dakikalık 5 ders saati ve aralarda 10'ar dakikalık teneffüsler olacak şekilde 1 gün üzerinden planlanacak” denildi.

SOSYAL MESAFELİ EĞİTİM

Açıklamada, “İmkân ve şartlara göre sınıf mevcudunun sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde iki ayrı gruba ayrılması ve her grubun okula uyum programının birbirinden farklı günlerde olması sağlanacak. Teneffüs saatlerinde öğrencilerin sosyal mesafeye uymaları için gerekli yönlendirmeler yapılacak. Uyum haftasından sonraki 28 Eylül-2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında da haftada 2 gün her biri 30'ar dakikalık 5 ders saati yüz yüze eğitim yapılacak. Ders saatleri arasında 10'ar dakikalık dinlenme süresi verilecek. Okul yönetimlerince teneffüs saatlerinde öğrenciler arasındaki sosyal mesafenin korunması için nöbet görevi de dâhil olmak üzere gerekli planlamalar gerçekleştirilecek” görüşleri aktarıldı.

Yeni eğitim öğretim döneminin ayrıca TRT EBA TV, EBA ve canlı dersler kullanılarak uzaktan eğitim yoluyla da süreceği belirtildi.