Güncel

‘En İyi Narkotik Polisi: Anne’ projesi tanıtıldı

İçişleri Bakanlığı’nca uyuşturucuyla mücadele kapsamında yaşama geçirilen ‘En İyi Narkotik Polisi: Anne’ projesi, Aydın’da uygulanmaya başlandı. Vali Hüseyin Aksoy, Aydın’ın bağımlılıkla mücadelede en iyi iller arasında bulunduğunu bildirdi.


Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, uyuşturucuyla mücadele kapsamında, İçişleri Bakanlığı tarafından yaşama geçirilen ‘En İyi Narkotik Polisi: Anne’ projesinin tanıtımını gerçekleştirdi.

Valilikte gerçekleşen programda konuşan Aksoy, “İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun talimatlarıyla tüm Türkiye’de olduğu gibi Aydın ilinde de bu projemizi hayata geçirmek için bugün sizlerle bir aradayız. Özellikle narkotik suçlarla ilgili olarak Türkiye genelinde önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor” dedi.

Bakanlık bünyesindeki çalışmalardan söz eden Aksoy, “Uyuşturucuyla, bağımlılıkla mücadelede herkese önemli görev ve sorumluklar düşüyor. Bu anlamda ‘Uyuma’ projesi de herkesin bulunduğu bölgedeki bir durumu ihbar edebileceği bir mekanizma. Özellikle şunu belirtmek isterim: ihbarda bulunan kişilerin kimlikleri kesinlikle gizli tutulmaktadır. Bu anlamda herkesin rahat olması ve kafasında herhangi bir soru işareti bulunmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Söz konusu uygulamaların telefonlara indirilebildiğini aktaran Aksoy, şöyle konuştu: “İlgili birimlerimize herhangi bir olumsuzluk olduğunda bildirimde bulunulabiliyor. Bunun da kamuoyunda paylaşılması, duyurulması, vatandaşlarımızın daha duyarlı hale gelmesi katkı sağlayacaktır. Temennimiz, çok sayıda kişinin bu programı indirmesi ve olumsuz bir durum tespit ettiğinde bunu ilgili birimlerle paylaşmasıdır. Bu, vatandaşlık görevidir. Madde bağımlılığıyla, narkotik suçlarla mücadelede hepimize düşen görevlerin yerine getirilmesinden ibarettir.”

ANNELERE SORUMLULUK DÜŞÜYOR

‘En İyi Narkotik Polisi: Anne’ projesine oldukça önem verdiklerini vurgulayan Aksoy, “Narkotik suçlara bulaşan çocuklarımız, gençlerimiz varsa, özellikle annelerin bu çocuklarımızı, bu anlamda farklı bir davranış sergileyip sergilemedikleri konusunda gözlemlemeleri, farklı bir durum söz konusu olduğunda bunu ilgili birimlerimizle paylaşmaları büyük önem taşıyor. Bu projemizin tanıtımı amacıyla gerek billboardlarda gerek alışveriş merkezlerinde çalışmalar ortaya koyacağız. Gerek İl Emniyet Müdürlüğümüz gerekse de İl Jandarma Komutanlığımızın bu anlamda bilinçlendirme çalışmaları devam edeceğiz. Bugün de Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu’nu birazdan toplayacağız. Aydın ilindeki mevcut durumu, yaptığımız çalışmaları, eksik kalan taraflar varsa bunları ortaya koyarak bundan sonraki çalışmalarımızı daha iyi bir noktaya taşıyacağız” değerlendirmesinde bulundu.

“ÖZVERİYLE ÇALIŞIYORLAR”

Vali Aksoy, Aydın’ın narkotik suçlarla mücadelede bulunduğu sıranın sorulması üzerine, “İçişleri Bakanlığımızın değerlendirmeleri oluyor. Geçtiğimiz haftalarda Narkotik Suçlar Daire Başkanı ilimize geldi. Değerlendirmeler yaptık. Gerek jandarmamız gerek polisimiz büyük bir özveriyle çalışıyor. Bu alanda mücadelede en iyi iller arasında yer almaktayız. Ama bu bizi rehavete kaptırmamalı. Herkesin bu konuda daha ciddi daha duyarlı bir şekilde hareket etmesini düşünüyoruz” görüşlerini dile getirdi.

29 Ocak itibarıyla çocukların sokakta çalışmasını ve dilendirilmesini yasakladıklarını anımsatan Aksoy, “Bu amaçla ilgili birimlerimize talimat verdik. Eğer çocuğu sokakta çalışırken bulursak ilk defasında ailesine teslim edeceğiz. İkinci kez çocuğu sokakta yakaladığımızda idari para cezası ve hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunacağız. Sokaklar, çocuklar için tehlikeli ve riskli olabilir. Özellikle narkotik suçlara bulaşma anlamında riskli bir ortam ortaya çıkarabilir. Bu da bizim Aydın ili olarak aldığımız tedbirlerden biridir” diye konuştu.

Aydın İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici ile Aydın İl Jandarma Komutanı Albay Mesut İnan’ın da katıldığı törene, narkotik dedektör köpekler ‘Dila’ ile ‘Mişa’ da getirildi.