Güncel

Eski belde ve köyler kırsal mahalle oluyor

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, kent merkezi dışında kalan eski belde ve köylerin ‘kırsal mahalle’ statüsüne kavuşması için gerekli düzenlemeyi 1 Mart’taki meclise getireceklerini açıkladı. Düzenlemenin yöre halkına avantaj sağlayacağı bildirildi.


Aydın’ın büyükşehir statüsüne kavuşmasından önce belde ve köy tüzel kişiliği bulunan yerleşim yerlerinin ‘kırsal mahalle’ statüsüne kavuşması için harekete geçildi. Mahalle muhtarlarını konuya ilişkin bilgilendiren Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, “Kırsal mahalle özelliğinden dolayı halkın giderlerinde azalma söz konusu olacaktır. Bu bir fırsattır. O mahallelerin bazı giderleriyle ilgili indirim söz konusu olacak. O indirimden de doğal olarak halkımız yararlanacak” dedi.

Nevzat Biçer Kültür Merkezi’nde mahalle muhtarlarıyla bir araya gelen Atay, konuya ilişkin gerçekleştirilen yasa değişikliğiyle ilgili, “Köy veya belde belediyesi iken mahalleye dönüşen ve Büyükşehir Belediyesi sınırlarında bulunup, sosyoekonomik durumu, şehir merkezine uzaklığı, belediye hizmetlerine erişilebilirliği mevcut yapılaşma durumu ve benzeri hususlar dikkate alınarak ilgili ilçe belediye meclisinin kararı ve teklifi üzerine büyükşehir belediye meclisinin en geç 90 gün içinde alacağı kararla kırsal yerleşim özelliği taşıyan mahalleler, kırsal mahalle kabul edilir şeklinde yeni bir düzenleme yapıldı” bilgisini verdi.

“AVANTAJINIZA OLAN BİR ŞEY”

Düzenlemenin amacına değinen Atay, “Her ne kadar 5216 sayılı yasayla mahalleye dönüşmüş olsanız da yerleşim yerinin merkeze olan uzaklığı, belediye hizmetlerinden tam rasyonel hizmet alamayışınız nedeniyle bu yasa çerçevesinde kırsal mahalle olarak kabul edilmenizi uygun görebiliyor. Bununla ilgili olarak da sizlerin müracaatı gerekiyor. 1 Mart’ta yapacağımız mecliste de bu maddeyi gündeme alacağız. Sizlerin kırsal mahalle özelliği taşıdığınıza dair Efeler Belediye Meclisi’nden karar çıkaracağız. Onu da Büyükşehir Belediyesi’ne göndereceğiz. Onlar da 90 gün içinde meclis kararıyla onaylayacaklar. Tabii bundan merkez ilçedeki 22 mahallemiz yararlanamıyor. Diğer mahallelerimiz yararlanacak. O mahallelerin bazı giderleriyle ilgili indirim söz konusu olacak. O indirimden de doğal olarak halkımız yararlanacak. Avantajınıza olan bir şey. Kırsal mahalle özelliğinden dolayı halkın giderlerinde azalma söz konusu olacaktır. Bu bir fırsattır. Bundan yararlanmanız iyi olur” ifadelerini kullandı.

Atay’ın konuşmasının ardından belde ve köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerinin muhtarları, kırsal mahalle statüsüyle ilgili dilekçeleri teslim etti.

Muhtarlara mahallelerine ait harita hediye edilen toplantı, basına kapalı olarak devam etti.