Güncel

Acil çağrılar tek numarada toplandı

Aydın 112 Acil Çağrı Merkezi, devreye alındı. Vatandaşlar, yeni uygulamayla birlikte, tüm acil çağrılar için 112’yi arayacak. Vali Hüseyin Aksoy, vatandaşlardan 112’yi gereksiz yere meşgul etmemelerini istedi.


Muğla karayolunda inşası tamamlanan Aydın 112 Acil Çağrı Merkezi, devreye alındı. Merkezin hizmete girmesiyle birlikte, tüm acil çağrılar tek numarada toplandı. Protokol üyeleriyle birlikte merkezde incelemelerde bulunan Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, bilgisayarın başına geçerek çağrı aldı.

Aksoy, burada yaptığı açıklamada, “Bugün 112 Çağrı Merkezimiz bütün unsurlarıyla beraber hizmet vermeye başladı. Hepinizin bildiği üzere 110, 112, 155, 156, 177 gibi farklı numaralarla ilişkilendirilen bu tür acil çağrılar, tek bir numarayla, 112’yle hizmet verecek. Bunun en önemli özelliklerinden birisi de, örnek olarak vermek gerekirse, bir trafik kazası olduğunda, trafik kazasına farklı unsurların müdahale etmesi gerekebiliyor. Trafik ekibi, ambulans, itfaiye gibi birimlerin burada unsurları olduğu için, aynı anda, koordineli bir şekilde bu intikallerin sağlanmış olması gerekiyor” dedi.

“İHTİYAÇ VARSA ARAYIN”

Merkezin Aydın’a hayırlı olmasını dileyen Aksoy, “Aydın ilimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu konuda İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, büyük bir titizlikle, hassasiyetle bu merkezlerimizin faaliyete geçmesini istiyordu. Daha önce ilimizi ziyaretinde burada incelemelerde bulunmuştu. Bugün de hizmete almanın memnuniyetini yaşıyoruz” diyerek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Vatandaşlara hatırlatmada bulunan Aksoy, “Vatandaşlarımızdan istirhamımız, 112 Çağrı Merkezi’ni lütfen gereksiz yere aramasınlar. Acil ihtiyacı olup, hatların yoğunluğu nedeniyle ulaşamayan vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamasına fırsat vermesinler. Bu anlamda herkesin sağduyulu bir şekilde, gerçekten ihtiyacı varsa, 112’yi aramasını bekliyoruz” sözlerine yer verdi.

TEK ÇATI ALTINDA TOPLANDI

112 Acil Çağrı Hizmetleri Daire Başkanı Tarık Bahadır da Aydın için önemli bir günün yaşandığına dikkati çekerek, “Çünkü acil çağrıların tek çatı altında toplandığı çağrı merkezimizi faaliyete alıyoruz. 112 Acil Çağrı Merkezi sistemi, vatandaşımızın birden fazla numarayı değil, 112 üzerinden acil çağrı hizmeti alacağımız bir sistem. Bu sistemin en önemli özelliği, kurumların yoğun asılsız çağrı yükünü burada, çağrı karşılayıcı arkadaşlarımız süzerek, kurumların kendileriyle ilgili olan çağrıları atıyorlar. Faaliyetlerini daha organize verebilme imkânını kurumlara sağlamış oluyorlar. Daha da önemli bir özelliği var: burası yeni nesil çağrı merkezimiz. 70’nci çağrı merkezi olarak faaliyete girdik. Bakanlığımızın Ankara ve Gebze’deki veri merkezleri üzerinden çağrıların tamamı organize olarak kayıt altına alınıyor. Daha sonrasında kurumların hızlı ve organize şekilde olaya müdahalesi bu sistem üzerinden sağlanmış oluyor” diye konuştu.

“ÖRNEK BİR MERKEZ OLACAK”

“Yeni nesil çağrı merkezi sistemimiz, bakanlığımızın mühendisleri tarafından yerli ve milli bir yazılım olarak hayata geçirildi” bilgisini veren Bahadır, “Bu sistem üzerinde 4 farklı dilde çağrı hizmeti verebiliyoruz. Bugünden itibaren Almanca, İngilizce, Rusça ve Arapça dillerinde Ankara Çağrı Merkezi’ndeki tercümanlarımıza bağlanılarak acil çağrı hizmeti verilmeye başlanacak. Aynı zamanda engelsiz 112 uygulamamız var. Engelli bireylerimiz cep telefonlarına indirecekleri uygulama sayesinde işitme dili bilen tercümanlarımızla Ankara üzerinden görüntülü görüşme yaparak acil çağrı hizmeti alabilecekler. Buranın örnek bir çağrı merkezi olacağına inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu. Merkezi gezen Vali Aksoy ve beraberindekiler, personelle sohbet etti.