Güncel

Aydın’da Muhtarlar Günü kutlaması

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Aydın Valiliği önünde tören düzenlendi. Etkinlikte konuşan Fatih Mahallesi Muhtarı Yıldız Karadaş Taşçıoğlu, muhtarlık müessesesinin yerel demokrasinin en eski örneği olduğunu vurguladı.


Aydın’da 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla tören düzenlendi. Valilik önünde gerçekleşen etkinlikte ilk olarak, Türkiye Muhtarlar Derneği Aydın Şubesi Başkanı Bülent Yalçın, Efeler Muhtarlar Derneği Başkanı Ercan Özçineli ve Kadın Muhtarlar Derneği İl Temsilcisi Yıldız Karadaş Taşçıoğlu, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşan Kadın Muhtarlar Derneği İl Temsilcisi ve Fatih Mahallesi Muhtarı Yıldız Karadaş Taşçıoğlu, “Yaklaşık 200 yıllık mazisi olan ve demokrasinin başlama noktası kabul edilen muhtarlık kurumuna verilen önemin bir ifadesi olarak 19 Ekim tarihi, 2015 yılından bu yana ‘Muhtarlar Günü’ olarak kutlanmaktadır. Bugünün ‘Muhtarlar Günü’ ilan edilmesinde başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Gazi Meclisimize ve emeği geçen herkese teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

“SİYASALLAŞMAMIŞ TEK ÇÖZÜM MERKEZİ”

“Muhtarlık kurumunun güçlenmesine yönelik son yıllarda atılan önemli adımlarla devlet – millet bütünleşmesinin hayati kurumlarından olan muhtarlıkların görevlerini etkin bir şekilde yapabilmesi hedeflenmektedir” diyen Taşçıoğlu, şöyle devam etti: “Temsil ettiği gücü Türkiye Cumhuriyeti mühründen alan bu müessese, siyasallaşmamış tek çözüm merkezidir; yerel demokrasinin en eski örneğidir. Muhtarlar, millet iradesiyle, devletin şefkat elinin kesiştiği noktayı temsil etmektedir. Muhtarlıklar, mahallenin her şeyiyle ilgilenen tek devlet kurumudur. Muhtar, mahalleli için bazen doktor bazen avukat bazen de psikologdur. Muhtar, mahallelinin annesidir, babasıdır. İlimizin büyükşehir olması nedeniyle tüm muhtarlarımız mahalle muhtarı sıfatıyla geçmişte olduğu gibi günümüzde de önemli görevleri başarıyla yürütmeye devam etmektedir. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi muhtar, demokrasinin temel taşıdır. Tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Günü kutlu olsun.”

Programa, Aydın Valiliği İl İdare ve Denetim Müdürü Selim Özen ile Aydın Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Tahir Olçum da katıldı.