Güncel

İMO Aydın Şubesi 27 yaşında

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Aydın Şubesi’nce odanın kuruluşunun 67’nci, şubenin kuruluşunun ise 27’nci yıldönümü dolayısıyla kutlama etkinliği düzenlendi. Etkinlikte, meslekte 60, 50, 40 ve 25’inci yılını dolduran üyelere plaket takdim edildi.


İMO Aydın Şubesi, odanın kuruluşunun 67’nci, şubenin kuruluşunun ise 27’nci yıldönümü nedeniyle kutlama etkinliği düzenledi. Denizli karayolundaki bir düğün salonunda gerçekleştirilen etkinliğe Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da katıldı.

Toplantıda katılımcılara seslenen İMO Aydın Şubesi Başkanı Özlenen Alcı, 19 Aralık 1954’te kuruluşu ilan edilen İMO’nun 67 yılı geride bıraktığını söyledi. İMO Aydın Şubesi’nin ise 1994’te kurulduğunu dile getiren Alcı, mesleki etik ilkeleri ve toplumsal yarar anlayışıyla çalışmaya devam ettiklerini vurguladı.

“İMO, BİR REFERANS KURUMU”

İMO’nun mesleki anlamda bir referans kurumu haline geldiğinin altını çizen Alcı, “İMO, toplumsal hayatın başka türlü kurgulanması gerektiğine inanmaktadır. Güvenli yapılaşma ve sağlıklı kentleşmenin sağlanması, doğanın korunması, kentsel değerlerin kentlerin ortak kullanımına sunulması, yaşanabilir kentler kurulması, ulaşımın sürdürülebilir ve nitelikli kılınması, yapı denetiminin yapı üretim sürecinin asli unsuru olarak kabul edilmesi, yapıların ve kentlerin deprem tehlikesine göre düzenlenmesi, kamu yatırımlarının kamusal değer olarak kalması, mesleki niteliğin yükseltilmesi, mesleki uygulamaların bilimsel esaslara ve teknolojik gelişmelere uyumlu hale getirilmesi doğrultusundaki çabalar İMO’nun 1954’ten bu yana savunageldiği yaklaşımın temel referanslarıdır” dedi.

BABACAN’DAN ‘ADALET VE HUKUK’ VURGUSU

Gecede söz alan DEVA Partisi Lideri Ali Babacan da partisinin il teşkilatı açılışı için geldiği Aydın’da İMO’nun etkinliğine de katılmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, Ülkemizde sorunlar büyük. Ülkemiz çoklu bir kriz döneminden geçiyor. Ama bir yandan da bu sorunların çözülmesinin çabuk ve etkin olacağını düşünüyoruz. Yani düzgün bir kadro kurulduğunda, ortak akılla, istişareyle bu ülke yönetildiğinde çok iyi sonuçların çok çabuk alınacağını düşünüyoruz. Öncelikle ülkeyi yöneten kadroların adalet ve hukuk temelinde hareket etmesi lazım. Adaleti ve hukuku önceleyen yönetim zihniyeti lazım. Şeffaf, hesap verebilir bir yönetim anlayışı lazım” diye konuştu.

DUAYENLERE PLAKET

Konuşmaların ardından İMO Aydın Şubesi’ne kayıtlı olan, meslekte 60, 50, 40 ve 25’inci yılını dolduran üyelere plaket takdimi gerçekleşti. Meslekte 60’ıncı yılını dolduran İnşaat Yüksek Mühendisi Aykut Uysal, plaketini Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’dan aldı. Meslekte 50’nci yılını dolduran Ali Deniz Atay’a ise plaketini oğlu, 25. Dönem AK Parti Aydın Milletvekili Sadık Atay verdi. 1994 – 2002 yılları arasında Aydın Belediye Başkanlığı yapan İnşaat Yüksek Mühendisi Hüseyin Aksu ise 50’nci yıl plaketini eşi Aslı Ulaş Aksu’dan teslim aldı. Etkinlik, pasta kesimi ve toplu fotoğraf çekimiyle son buldu. Etkinliğe AYTO Başkanı Hakan Ülken ile Gençlik ve Spor İl Müdürü Cenap Fillikçioğlu da katıldı.