Güncel

Yeni keşiflerle Milli Park’ın ortaya çıkan güzellikleri adeta büyülüyor

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nda yeni bir mantar türü daha keşfedildi.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) Atabey Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Dr. Oğuzhan Kaygusuz, Kuşadası’ndan bir yeni mantar türü daha keşfederek bilim dünyasına tanıttı. Dünyada ilk defa ülkemizde Kuşadası’nda keşfedilen ve dünya literatüründe Türkiye’ye atfen, “Volvariella turcica” adı verilen Türkiye isimli mantardan sonra, Kuşadası Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nda ikinci bir mantar keşfedildi. Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) Atabey Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Dr. Oğuzhan Kaygusuz tarafından keşfedilen mantar, dünya literatürüne “Pluteus lauracearum” olarak sunuldu. Türkçe ismine “Defne Mantarı” adı verildi.

KAYGUSUZ’UN MİLLİ PARK, ÇALIŞMALARI YENİ KEŞİFLERE KAPI AÇIYOR

Kuşadası Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Türkiye’nin önde gelen doğal yaşam parklarından biri olması nedeniyle bilim insanlarının da bölgede çalışmalar yürütmesine neden oluyor. Bu bilim insanlarından biri olan Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) Atabey Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Dr. Oğuzhan Kaygusuz, yürüttüğü çalışmanın ardından yeni bir mantar türü keşfederek bilim dünyasına tanıttı. Milli Park’ta yeni keşfettiği mantara da üzerinde yetiştiği defne ağacına ithafen ‘’ Defne Mantarı’’ ismini verdi. Öğretim Görevlisi Dr. Oğuzhan Kaygusuz yaptığı keşifle ilgili olarak verdiği bilgide, “2011-2020 yılları arasında Ege ve Akdeniz Bölgelerinde yaptığımız saha çalışmaları sırasında Kuşadası Milli Parkında Defne (Laurus nobilis) ağacının üzerinde yetişen ilginç bir mantar türü tespit ettik. Sonraki yıllarda Kuşadası’nın farklı alanlarında benzer mantar örneklerini toplayarak araştırmalarımızı derinleştirdik. Ülkemizde belirlenen bu örneği dünyadaki bazı herbaryumlarda kayıtlı olan benzer türler ile kıyasladık. 10 yıllık ortak araştırma süreci boyunca Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nden Prof. Dr. İbrahim Türkekul, Danimarka’nın Kopenhag Üniversitesi’nden Prof. Dr. Henning Knudsen, Kanada’nın New Brunswick Müzesi’nden Prof. Dr. Alfredo Justo ve Çek Cumhuriyeti’nin Moravian Müzesi’nden Dr. Hana Ševčíková ile birlikte ortak çalışmalar yürüttük. İlk kez Kuşadası yöresinde Defne ağacının üzerinde tespit edilen bu mantar türünün moleküler analizleri sonucunda Portekiz’in Madeira Adası’ndaki Defne (Laurel) Ormanlarında yetişen bir mantar ile aynı genetik özelliklere sahip olduğunu belirledik.Bu mantar türünün Defne (Laurus nobilis) ağacının üzerinden kaydedilmesinden dolayı, mantarın bilimsel ismini Defne ağacına atfen, “Pluteus lauracearum” olarak isimlendirdik. Bilim dünyasına tanıtılan bu yeni mantar türü, Yeni Zelanda'nın taksonomi alanında yayın yapan ‘PHYTOTAXA’ isimli dünyanın önde gelen uluslararası dergisinde yayımlandı’’ dedi.

MİLLİ PARK MÜDÜRLÜĞܒNDEN BİLİMSEL ÇALIŞMALARA DESTEK

Kuşadası Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı Müdürü Koray Aşık; Akdeniz-İran-Turan ve bu bölgelere has iklim kuşaklarındaki bitkilerin burada yetişmesi için Dilek Yarımadası’nda uygun koşullar oluşmuştur. Biyocoğrafik bölgelerin kesişmesinden dolayı zengin türlere ev sahipliği yapan Milli Parkta, yeni bir mantar türünün bulunması çeşitlilik açısından çok önemlidir. Yapılacak araştırmalarla daha birçok endemik ve nadir bulunan yeni türlerin tespit edileceğini umuyoruz. Milli Park Müdürlüğü olarak yapılan bilimsel çalışmalara her türlü katkıyı yapıyoruz’’ dedi.

‘’KUŞADASI ZENGİN TÜRLERE EV SAHİPLİĞİ YAPMAKTADIR’’

Defne Mantarı’nın keşfinden dolayı memnun olduklarını ifade eden EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü Milli Park hakkında kısaca şu açıklamalarda bulundu; ‘’Bnadolu’nun ender doğa alanlarından biri olan Dilek Yarımadası Milli Parkı, 1966 yılından beri koruma altında bulunan önemli doğa alanıdır. Orman, deniz ve sulak alan ekosistemlerini bünyesinde barındıran Milli Parkın, sadece denize girilen ve piknik yapılan yer olarak görülmemesi gerekir. Türkiye’nin gözde turizm merkezlerinden biri olan Kuşadası’nda yılın 12 ayında turizm yapılabileceği ve ekoturizm faaliyetleri için zengin olanakların bulunduğu bilinmelidir. Bunlardan birisi de dünyada oldukça yaygın olan botanik turizmidir. Milli Parkın sahip olduğu endemik türlere, bilim dünyasına tanıtılan yeni bir mantar türünün de eklenmesi çeşitlilik açısından çok önemlidir. Bitki çeşitliliği açısından başta Dilek Yarımadası Milli Parkı olmak üzere, Kuşadası ve çevresi zengin türlere ev sahipliği yapmaktadır. Bu türlerin ve yaşam alanlarının korunması ve tanıtılması için EKODOSD olarak tüm kurumlarla işbirliğini sürdürüyoruz. Bilim danışmanımız Dr. Oğuzhan Kaygusuz tarafından yeni bir mantar türünün keşfedilmesinden dolayı mutluyuz’’ dedi.