Güncel

Saldırış: Havacılığı olmayan toplum, damsız eve benzer

Türk Hava Kurumu (THK) Aydın Şubesi Başkanı Dinçer Saldırış, genç nesillere havacılığı sevdirmek için çalıştıklarının altını çizerek, “Havacılığı olmayan bir toplum, damsız eve benzer” ifadesini kullandı.

THK Aydın Şube Başkanı Dinçer Saldırış, kurumun çalışma ve hedeflerini gazetemize anlattı. Yeni nesillere havacılık sevgisini aşılamak için çalıştıklarına dikkati çeken Saldırış, “Havacılığı olmayan bir toplum, damsız eve benzer” mesajını verdi.

THK’nın 1925’te Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifiyle kurulduğuna dikkati çeken Saldırış, THK Aydın Şubesi’nin 1930’lu yıllardan beri faaliyet gösterdiğinin altını çizdi.

“ANA MİSYONUMUZ HAVACILIK”

Kurumun amaçlarından söz eden Saldırış, “Bizim amacımız, ana misyonumuz, havacılığın tohumunu ekmektir. Biz tohum ekeriz. Bizim fidanlarımız büyür. Havacı gençliği yetiştirmek için uğraş veriyoruz. Havacılığı olmayan bir toplum damsız eve benzer. Ana misyonumuz havacılık faaliyetleridir. Yardım toplamak tali görevimizdir. Tohumu ekmek zorundasınız. Okullara gidip gençlerimizi havacılıkla tanıştırıyoruz. Boş durmuyoruz. Aydın’da hemen hemen gitmediğimiz yer kalmadı. Havacılığa meraklı olanları bu mesleğe yönlendirmeye çalışıyoruz. Biliyorsunuz, THK’nın üniversitesi de var. Bu mesleği seçmek isteyen gençler orada eğitim alıyor” değerlendirmesinde bulundu.

THK’nın kamu yararı için çalışan kuruluşlar arasında bulunduğunun altını çizen Saldırış, model uçak, yelken kanat, yamaç paraşütü, serbest atlayış, planör eğitimi verdiklerini kaydetti.

“MUTLU OLUYORLAR”

Emekli havacı astsubay olduğunu anımsatan Saldırış, “Yaklaşık 10 yıldan beri şube başkanıyım. Havacılığa meraklı gençler buraya geliyor. Onların gözlerindeki ışıltıyı görmekten her zaman mutlu oluyorum. Daha önce uçağa binme imkânı bulamamış insanları uçuşlara götürüyoruz. Son derece mutlu oluyorlar” ifadelerini kullandı.

Saldırış, koronavirüs salgınının her kurumda olduğu gibi kendi kurumlarında da çalışmaları etkilediğini, salgının sona ermesiyle birlikte çalışmaları yoğunlaştıracaklarını kaydetti.