EKODOSD, Halil Sezai Oktay’ı ağırladı

Kuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği tarafından geleneksel olarak her hafta düzenlenen ve farklı konuların söyleşi konusu olarak işlendiği ‘Çarşamba Söyleşileri’ etkinliğinin bu haftaki konuğu emekli İnşaat Mühendisi Halil Sezai Oktay oldu.

Ballarıyla ünlü Dereköy’de yaşanan değişim ve bu köyde doğan cumhuriyetin ikinci kuşağı bir kişinin yaşam öyküsünün anlatıldığı bir sunum gerçekleştiren Halil Sezai Oktay, görev yaptığı dönemde Büyük Menderes Havzası’nda yer alan barajlarla ilgili yapılan çalışmaları, barajların işleyişini, olumlu olumsuz etkilerini, suyun önemini ve bölgede bu konuda yaşanan yaklaşık 30 yıllık değişimleri söyleşiye katılan konukları bilgilendirdi.

Konuyla ilgili olarak EKODOSD’dan yapılan açıklamada; “Çarşamba Söyleşilerinde bu hafta DSİ 21. Bölge Müdürlüğünden emekli İnşaat Mühendisi Halil Sezai Oktay’ı konuk ettik. Mahmut Dağı’nın serin suları ve temiz havasının can verdiği, etrafı dağlar ve ormanlarla çevrili doğanın içinde yer alan ballarıyla ünlü Dereköy’de yaşanan değişimi ve bu köyde doğan cumhuriyetin 2. Kuşağı bir kişinin yaşam öyküsünü anlattı. Aynı coğrafyada yer alan 1926-35 yıllarında İzmir Valisi olarak görev yapan Kazım Dirik Paşa’nın yaptırmış olduğu meşhur Çinili Tak’ın neden yok olduğunu, hemen yakınındaki binlerce yıl öncesinden günümüze kadar gelerek 2019 yılında defineciler tarafından parçalanan Karabel geçidinde yer alan Hitit Kabartması’nın başına gelenleri anlattı. Aydın DSİ 21.Bölge Müdürlüğü Planlama Şube Müdürlüğünde görev yaptığı dönemlerde, Büyük Menderes Havzası’nda yer alan barajlarla ilgili yapılan çalışmaları, barajların işleyişini, olumlu olumsuz etkilerini, suyun önemini ve bölgede bu konuda yaşanan yaklaşık 30 yıllık değişimleri anlattı. Görev yaptığı 1982 yılında sıcak bir yaz gününde yaptıkları arazi çalışmasında yanlarında su kalmadığında, Büyük Menderes’in sularını mendilleriyle süzüp içtiklerini, bugün ise parmağını sokmaya korktuğunu söylemesi, Batı Anadolu’nun en önemli nehrinin çok kısa sürede ne hale getirildiğinin somut göstergesidir. Yapılan söyleşiden sonra Halil Sezai Oktay’a, Perihan Yavuzdoğan tarafından EKODOSD’un teşekkür belgesi takdim edildi” ifadeleri kullanıldı.