KILIÇDAROĞLU’NDAN ÇERÇİOĞLU’NA TAM DESTEK

Muhtarlar toplantısında yaptığı konuşmada Başkan Çerçioğlu’na övgüler yağdıran CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Önümüzdeki dönemde de yapacakları için her türlü desteği vereceğim” diyerek yerel seçimlerde Çerçioğlu’nun yeniden aday gösterileceğinin sinyalini verdi.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Muhtarlar toplantısında yaptığı konuşmada muhtarların sorunlarının nasıl çözüleceğinden bahsederek muhtarların belediye meclislerine katılmaları gerektiğini belirtip “Kendi mahallesiyle ilgili bir karar alınırken muhtarlar belediye meclisinde konuşma yapmalı. Kabul veya ret konusunda fikrini beyan etmeli” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından Kuşadası Efes kongre Merkezi’nde düzenlenen Muhtarlar Toplantısına katıldı. Muhtarlar toplantısına CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, CHP Aydın Milletvekilleri Hüseyin Yıldız, Metin Lütfi Baydar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, CHP İl Başkanı Bayram İnci, CHP’li ilçe belediye Başkanları ve muhtarlar katıldı.Programın ilk konuşmasını Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu yaptı. Çerçioğlu Büyükşehir Belediyesi olarak yapılan hizmetlerin slayt gösterisini izledikten sonra “Bu hizmetleri yaparken 17 ilçemize adaletli hizmet götürdük. Önümüzdeki dönemde de aynısını yapacağız. Bu hizmetleri götürürken bana destek olan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

MUHTARLIK SEÇİMLERİ DEMOKRASİNİN İLK ADIMIDIR

Çerçioğlu’ndan sonra kürsüye çıkan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’ndan övgüyle söz ederek,“Bizim Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız her türlü hizmeti veriyor (daha çok yapacaklarım var) diyor. Evet Aydın için daha çok yapacaklarımız var. Önümüzdeki dönem de de yapacakları için her türlü desteği vereceğim. Herkese hizmet gidecek” diyerek önümüzdeki yerel seçimlerde Çerçioğlu’nun yeniden aday gösterileceğinin sinyalini verdi. muhtarlara seslenerek muhtarların sorunlarından bahsetti. Muhtarların sorunlarına nasıl çözümler üretilmesi gerektiğini de anlatan Kılıçdaroğlu “Eğer siyaset kurumu bir soruna kilitlenip sadece sorunu değerlendiriyorsa orada bir şey olmaz. Ama bir siyaset kurumu çözümü değerlendiriyorsa bir şeyler olur. Türkiye’de çözülmeyecek sorun yoktur. Biz sorunlarımızı neden çözemiyoruz. Neden bir araya gelemiyoruz? Biz kendi sorunlarımızı akılcı projelerle çözmeliyiz. Bu topraklarda ilk seçim 1933’de yapıldı. Bir muhtarlık seçimiydi. O nedenle muhtarlık seçimleri demokrasinin ilk adımıdır. Muhtarlık seçimleri en temiz ve saf seçimlerden birisi muhtarlık seçimleridir. Peki muhtarlık kurumunun sorunları neden çözülmüyor. Siyaset kurumunun yapacak ilk iş muhtarlar kanunu çıkarmaktır. Bu yapılmadı” dedi.

MUHTARLAR BELEDİYE MECLİSİNE KATILMALI

Kılıçdaroğlu muhtarların kendi mahalleleri ile ilgili konularda belediye meclislerine katılmaları gerektiğini belirterek “Biz muhtarlık kurumunun sorunlarının çözülmesini istiyoruz. Muhtarların bütçesi var mı? Yok. Sadece sizi siyasette kullanmak istiyorlar. Mahalledeki emlak vergisinden niye pay verilmiyor? Yoksul bir haneyi düşünün akşam evde tencerenin kaynaması gerekiyor. O kişinin ilk ulaşacağı kişi muhtardır. Muhtarlık kurumunun önemini siyaset kurumu henüz yeteri kadar benimsemiş değil. Kendi mahallesiyle ilgili bir karar alınırken muhtarlar belediye meclisinde konuşma yapmalı. Kabul veya ret konusunda fikrini beyan etmeli. Oturabileceğiniz bir yer var mı yok. Getirsinler kanunu hep birlikte el kaldıracağız. Ben bu ülkede demokrasiyi sonuna kadar savunuyorum” şeklinde konuştu.

İSTİFA TARTIŞMASI

Kılıçdaroğlu istifa eden ve etmesi beklenen belediye başkanları ile ilgili de açıklamada bulunurken “Bugünlerde bir tartışma var. ‘Şu istifa etsin, bu istifa etsin.’ Bu milli iradeye haksızlıktır. Benim bir muhtara istifa et deme şansım yoktur. Seni halk seçmiş. ‘Bedeli ağır olur’ ne demek. Suç varsa suç gizleniyorsa suçu gizleyen de suçtur. Bizim belediye başkanlarımız var. Ben şahsen toplantılarda şunu söylerim; Seçildiğiniz günden itibaren tüm vatandaşlara eşit davranacaksınız. Kul hakkı yemeyin. Hesap verin. Bu toplumun huzura, beraberliğe ihtiyacı var. Bir bürokratı görevden alabilirsiniz. Onun da hakkını arama hakkı vardır. Şimdi siz hak dahi aramdan istifa edeceksin diyorsunuz. Onun çocukları yok mu? Onlara nasıl hesap verecek. Seçimle gelen birinin bu denli ağır bir yaptırımla karşı karşıya kalması doğru değildir” şeklinde konuştu.