Klima fiyatları üçe katlandı

Geçtiğimiz yıla kadar her kesimin alıp kullanabildiği klima son bir yıl içinde lüks haline geldi. Fiyatlar üçe katlanırken aşırı sıcaklara rağmen klima satışları yarı yarıya düştü.

Son bir yıl içinde yaşanan ekonomik gelişmeler sıradan ürünleri bile lüks haline getirdi. Geçtiğimiz yıla kadar toplumun her kesimi için ulaşılabilir olan klima fiyatları neredeyse üç katına çıkarken, aşırı sıcaklara rağmen klima satışları yarı yarıya düştü. Klima almaya gücü yetmeyenler vantilatöre yöneldi. Nazilli’de hizmet veren Siemens Nazilli Şubesi sahibi Selçuk Ağca geçen sene 5-6 bin lira olan klima fiyatlarının bu sene 14 bin lira civarında olduğunu söyledi. Taksitlendirme süresini de daralttıklarını ifade eden Ağca “Geçen yıla göre daha az satış yapıyoruz ama fiyatlar arttığı için ciromuzda değişiklik olmadı. Klima fiyatlarının yükselmesi alım gücü düşen insanların vantilatöre yönelmesine neden oldu. Fiyatı 400 lira ile 3 bin lira arasında değişen vantilatörlere talep arttı” dedi.

KLİMA ALAMAYANLAR VANTİLATÖRE YÖNELDİ

Fors AVM’nin Müdürü Kenan Sal aşırı sıcaklara rağmen klima satışlarının geçen yıla göre yarı yarıya düştüğünü dile getirirken “Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda klima yetiştiremiyorduk ama şimdi satışlar oldukça düşük. Fiyatlar ise iki katından fazla arttı. Şu an en düşük klimanın fiyatı 9 bin liradan başlıyor ve modeline göre 17 bin liraya kadar çıkıyor. İnsanlar artık klima alamadıkları için vantilatör ve kabellere yöneldiler. Vantilatör satışları da geçen seneye göre daha düşük. Fiyatı 400 liradan başlayıp 2 bin liraya kadar çıkıyor” şeklinde konuştu.

“İHTİYACI OLAN ERTELEMESİN”

Galeriks Mağazası Müdür Yardımcısı Pınar Yeni klima satışlarının geçen seneye kıyasla belirgin şekilde düştüğünü ifade etti. Fiyat artışlarıyla birlikte klimanın lüks haline geldiğini belirten Pınar Yeni “Klima fiyatları modeline ve ödeme şekline göre 16 bin liradan başlayıp 40 bin liraya kadar çıkıyor. Klimaya gücü yetmeyenler vantilatöre yöneldiler. Vantilatör fiyatları da yine modeline göre 800 lira ile 2 bin lira arasında değişiyor” dedi. Pınar Yeni önümüzdeki dönemde fiyatların kesinlikle düşmeyeceğine dikkat çekerek “İhtiyacı olanlar ertelememeli” uyarısında bulundu.