Memleket Partisi Sözcüsü Usluer, Aydın'da konuştu

Memleket Partisi Genel Başkanvekili ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Gaye Usluer, “Erken seçim ya da derhal seçim isteyen siyasi partiler, gelsinler milletvekillerini istifa ettirsinler, sine – i millet desinler. Bu da bir samimiyet testidir” açıklamasında bulundu.


Memleket Partisi Genel Başkanvekili ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Gaye Usluer, partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Muharrem İnce liderliğindeki partinin 17 Mayıs 2021 tarihinde kurulduğunu anımsatan Usluer, “4 ay gibi kısa bir zamanda büyük bir örgütlenme gerçekleştirdik. Eylül ayında da kurultayımızı yaptık. Aslında bu kısa sürede örgütlenme ve kurultayın yapılabilmesi Türkiye Cumhuriyeti siyasi partiler tarihinde bir ilk. Neden önemliydi kurultayı yapmak ve geniş çapta örgütlenmek? Bir siyasi parti için seçimlere girebilmenin birinci koşulu yüzde 51 oranında örgütlenmek. Örgütlenilen illerde de 3’te bir ilçede örgütlenmeyi tamamlamak. Kurultayı yaptığınız anda seçime girebilmeni önkoşulunu yerine getiriyorsunuz. Kurultaydan sonraki 6 ayın sonunda da seçime girebilir parti konumuna geliyorsunuz. Bu açıdan 18 Eylül, rüştümüzü ispat etme tarihidir. Mart ayı itibarıyla yapılacak erken ya da zamanında seçimde Memleket Partisi, siyaset sahnesinde reel anlamda yerini almış olacak” dedi.

“ATATÜRK’Ü TARTIŞMAYIZ, TARTIŞTIRMAYIZ”

Türkiye’nin 19 yıldır AK Parti hükümetlerince yönetildiğini belirten Usluer, şöyle devam etti: “Tabii ki uzayan iktidarlar, istenmeyen sonuçları birlikte getirir. 19 yıl demek her şeyin kötü yapıldığı, her şeyin kötü olduğu bir süreç değil. Eğer bunu böyle söylemiş olursak haksızlık etmiş oluruz. Özellikle 2010 yılından sonra Türkiye savrulan, 2018 seçimlerinden sonra da yönetilemeyen, tekçi, tek kişinin her şeye karar verdiği, KHK’larla yönetilen, TBMM’nin de işlevsizleştirildiği bir ülke konumunda. Türkiye’de derin bir ekonomik buhran var. Bu buhranın bütün yükü vatandaşın omuzlarında. Bugün Türkiye’de derin bir yoksulluk ve yoksunluk var.”

Türkiye’de geniş bir kararsız seçmen kitlesinin bulunduğunu dile getiren Usluer, “Bizler Memleket Partisi olarak, yeni bir yol oluşturmak için, üçüncü bir yol oluşturmak için, demokratik bir Türkiye’yi biz inşa ederiz demek için yola çıktık. Türkiye’nin olmazsa olmazlarını, fabrika ayarlarını geri getireceğiz diye yola çıktık. Bu yola çıkarken dedik ki, Mustafa Kemal Atatürk’ü tartışmayız, tartıştırmayız dedik. Bu bizim kırmızı çizgimiz. Laiklik, bu ülkenin çimentosudur. Laiklik olmadan demokrasi olmaz. Laikliğin inanç özgürlüğü olduğunu, devletin dininin olmaması gerektiği bizim olmazsa olmazlarımız arasında. Laikliği konuşmaktan imtina etmeyeceğiz. Laiklik konusunda utangaç olmayacağız” değerlendirmesinde bulundu.

“TOPLUMA UMUDU AŞILAMAK İSTİYORUZ”

Her türlü şiddetin ve terörün karşısında olduklarını vurgulayan Usluer, erken seçim tartışmalarını şu sözlerle değerlendirdi:

“Türkiye’de erken seçim olması için her koşul var mıdır? Vardır. Türkiye’de derhal seçim için her koşul var mıdır? Vardır. Ancak erken ya da zamanında yapılacak bir seçimde, öncelikli olan toplumsal güveni tesis etmektir. Muhalefet partilerinin üzerine düşen görev budur. Toplum olmadan, vatandaş olmadan, içinde halk olmadan sadece TBMM’de kürsüden seslenerek siyaset olmaz. Erken seçim ya da derhal seçim isteyen siyasi partiler, gelsinler milletvekillerini istifa ettirsinler, sine – i millet desinler. Bakalım, olabiliyorsa erken seçimin olup olmadığını görelim. Bu da bir samimiyet testidir. Yoksa kürsüden erken seçim istemek kolaydır, iktidar partisi için de erken seçim yapmayacağım demek kolaydır. Biz zoru seçiyoruz. Biz önce toplumsal muhalefeti örgütlemek, topluma umudu aşılamak, onlara güven tesis etmek istiyoruz.”

“HAYALCİLİĞE GEREK YOK”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden parlamenter sisteme geri dönüş tartışmaları hakkında da konuşan Usluer, “Hayalciliğe gerek yok. Bir seçim olacak. Seçilen cumhurbaşkanı her kim olursa olsun akşamdan sabaha bu sistemi değiştirme şansı yok. Seçilecek kişilerin, aday olacak kişilerin öncelikle mevcut sistem içinde demokrasiyi nasıl inşa edeceği konusunda topluma güven vermesi gerekiyor” diye konuştu.

Toplantıya, Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Nurdan Şahin Demirbağ, Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Asuman Ali Güven, Parti Meclisi üyeleri Süleyman Dinçberk ve Erdem Bircan ile Aydın İl Başkanı Cavit Yenipazarlı ve partililer katıldı.