Tezcan’dan Tarım ve Orman Bakanlığı’na ‘Milli Park’ çağrısı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Dilek Yarımadası Milli Parkı’ndaki işletmenin tabiata zarar verdiğini ileri sürerek, “Tarım ve Orman Bakanlığı’na sesleniyorum. Bu ihaleyi derhal iptal edin. Çevre katliamına ‘dur’ deyin” dedi


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, Kuşadası’nda bulunan Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda doğaya zarar verdiği iddia edilen bazı uygulamalarla ilgili parlamentoda basın toplantısı düzenledi.

Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın Türkiye’nin en nadide bölgelerinden biri olduğunu ifade eden Tezcan, “Florasıyla, faunasıyla, bitki örtüsü ve tabiat güzelliğiyle dünyanın en nadir bölgelerinden birisi. Burası bir işletme ihalesiyle işletmeciye verildi. İşletmeciye verilirken ihale sözleşmesinde daha önce olmayan hükümler kondu. Şimdi burası çevrenin, doğanın tahrip edilmesine göz yumacak bir şekilde işletiliyor. Çevreciler, çevre gönüllüleri ayakta. Aydın İdare Mahkemesi’nde dava açtılar. İhalenin iptal edilmesini istiyorlar. Sözleşmede işletmeciye Milli Park’ta düğün, konser, tiyatro gibi etkinlik yapma imkânı veriliyor. Gece 12’ye kadar buralarda turizm işletme belgesi alması halinde faaliyet yürütme fırsatı verilmiş. Şu ana kadar henüz böyle bir faaliyete geçilmemiş ama sözleşme gereği bunu yapabilme imkânı verilmiş. Milli Parklar Müdürlüğü’nün bildirisinde turizm işletme belgesi halinde bunun yapılabileceği söyleniyor” dedi.

“HUKUK MÜCADELESİ VERİLİYOR”

Milli parklarda ışık, ses ve gürültü kirliliğinin doğal hayatı en büyük tehdit unsurların başında geldiğini vurgulayan Tezcan, şöyle devam etti: “Gece 12’ye kadar konser, düğün ve benzeri etkinlikler milli parklarda yapılamaz. Yapılırsa orayı yok edersiniz. Milli parkı milli park olmaktan çıkarırsınız. Buna rağmen hoyratça uygulamalar, tahribat devam ediyor. Yine aynı yerde yangın tehlikesi nedeniyle yaklaşık 20 yıldan fazla bir zamandır milli parkta mangal yakmak yasak. Ancak bu işletmeciye müşteriye mangal servisi imkânı verilmiş. İşletmeci, mangal yapma yasağını bir şekilde delebilme imkânın sahip olacak. Çevreyle, doğayla, oranın endemik türüyle uyumlu olmayan bir peyzaj yapılmış ve çok geniş restoran inşa edilmiş. Mevzuata ve hukuka açıkça aykırı olmasına rağmen orada ilgili birimlerin, Milli Parklar Müdürlüğü’nün gözü önünde, göz yummasıyla geniş bir çevre düzenlemesi yapılmış. Milli Park’ın doğal güzelliği tahrip ediliyor. Göz göre göre yok edilmeye başlanmış. Çevreyle uyumsuz, mevzuata aykırı yapılaşma karşında Kuşadası’nda gönüllüler, akademik çevrelerden çevre örgütlerine kadar hukuk mücadelesi veriliyor.”

“İHALEYİ İPTAL EDİN”

Konuşmasında Tarım ve Orman Bakanlığı’na seslenen Tezcan, “Bu ihaleyi derhal iptal edin. Bu çevre katliamına dur deyin. Yangın riski, güvenlik riski oluşturacak, çevreyi yok eden uygulamaları bir an önce durdurun. Önümüzdeki ilk seçimde Türkiye devlet düzenini ve çevreyi tahrip eden bu iktidardan kurtulacak. Çevreye saygılı, millete saygılı, devlete saygılı bir iktidarı hep beraber birlikte göreceğiz, yaşayacağız. Onun keyfini hep beraber süreceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.